Zprovoznění motoru
(25.9.2004)

Nyní, když je konstrukce jakž-takž udělána, je třeba dotáhnout spoustu dalších věcí. Jednou z nich je zprovoznění motoru. Tomu brání v zásadě tři věci.

1) Změna ovládání plynu - nebude otočná rukověť, ale páčka
2) Změna vedení sání a nový tlumič sání
3) Změna vedení a uchycení výfuku

První problém už mám hotový. Řešení je v sekci maličkosti. Přeskočil jsem prozatím bod 2, protože se objevila možnost naohýbání výfukového potrubí - tak jsem naložil čtyřkolku do kufru a zavezl jí do autodílny, kde mi jedem maník potrubí naohýbal tak, aby tlumič výfuku mohl být umístěn "nad řetězem".

Nové umístění výfuku Nové umístění výfuku

Provizorně jsem vyřešil sání - vzal jsem 15cm hadice, nastrčil jí na vyústění z karburátoru, z Babetty jsem vzal originál filtr (drátěnku) a nacpal jí do tý hadice ... a je to, prozatím. Tlumič sání totiž budu dělat až bude udělané a přidělané sedlo - pod něj ...

Dále bylo potřeba provést údržbu na motoru. Hlavně vyčistit karburátor, výfuk a dát dokupy spojky. Babetta jich má poměrně hodně a přecijen ten motor dva roky nejel, takže systémem rozborka - sborka zrdsnit a odmastit všechny spojky, zkontrolovat gufera, atd ... A nakonec jestě vyčistit svíčku.

A poslední před startem - musím nainstalovat nádrž. Držák mám jakž-takž hotový (zatím pouze sbodovaný, ale to stačí ... Je potřeba nádrž (plastová, objem 3l), cca 1m benzínové hadice o průměru 6mm, a také upravený benzínový kohout.

1. opravdová motorová zkušební jízda
(26.9.2004)

Tak a poprvé jsem nastartoval motor, seřídil a vyzkošel to všechno v praxi. Po cca 3km jízdy jsem nabral Jiříka a jeli jsme pro benzín a "trochu to projet" - cca 14km :o).

Po návratu od benzinky, po cca 17km zkušebních jízd A tohle jsem já při ladění

Sedlo
(25.9.2004)

Dále přišlo na řadu sedlo. Hlavně, aby Jiřík už nemusel jenom stát ... a taky abych mohl pod něj umístit baterku a tlumič a filtr sání. Konstrukce sedla je udělána ze dřeva - hlavně kvůli hmotnosti. A taky nevím, jak dlouho sedlo "domácí výroby" vydrží. Když to bude nutné, nechám ho pak udělat "profíkovi". Jako potah jsem použil koženku. Mám doma nějaké zbytky, tak alespoň ušetřím ... Jako výplň je tam molitan - růžový. Né, že by záleželo na barvě, ale ta barva reprezentuje "tuhost" toho molitanu. Taky zbytek, který jsem měl doma. A tady je výsledek. Ten kovovej bazmek, co je na obrázku přišroubovanej k sedlu, bude přivařenej k rámu - sedlo se bude sundavat samostatně ...

Sedlo z vrchu Sedlo zespodu Uchycení sedla k rámu

Nosič
(29.9.2004)

Jako další "nutnou" výbavu bylo potřeba udělat nosič. Když jsme jeli pro benzín, ukázalo se, že nemáme kam dát flašku s olejem, kanystr s benzínem, nákup, prostě nic ... Takže jsem se pustil do tohoto ... rozměry jsem určil s ohledem na velikost čtyřkolky 300x600mm, výška cca 50mm. Jako materiál jsem použil tenkostěný jekl uzavřený 15x15x2 mm, délka asi 3,2m. Víc asi nemá cenu popisovat, obrázky toho řeknou dost...

Nosič Další podoba čtyřkolky s 35 km zkušebních jízd

Jestli jste si toho nevšimli už dřív, tak postupně z mojí ideje, že vozítko bude i pro děti, i pro dospělého, sešlo. Zjistil jsem totiž, že pokud by to bylo univerzální, bylo by to mimo jiné náročnější na výrobu, ale hlavně pro děti méně pohodlné. A co si budeme namlouvat, vzhledem k tomu, že to má být hlavně pro děti, dospělý si na pohodlí nemůže pomýšlet - viz 35,6km, které má už vozítko najeto (30.9.2004) :o).

Stupačky
(2.10.2004)

Dalším krokem je udělání stupaček. Jako materiál jsem zvolil protiskluzový hliníkový plech tloušťky 4 mm, s takovými těmí "vyčuhujícími vzory". Z počítku to vypadalo dost bledě, protože nikde nemohli/nechtěli prodat tak malý kousek plechu. Nejméně nabízí Ferona, a to tabuli 1x1m :o(. Nakonec se mi povedlo sehnat takový zbytek - trojúhelník, ze kterého mi to v jedné dílně nastříhali a naohýbali.

Stupačka, zatím ještě bez bočního plechu

Vyřešil jsem konečně sání - viz. maličkosti.

Brzdy
(2.10.2004)

Pro "dětský" provoz je třeba upravit brzdy. Jsou tu 3 ks - obě přední kola + zadní brzda. Rozhodl jsem se, že pro děti bude nejjednodušší ovládání přes jednu páčku na všechno. Poměr brzdných sil seřídím já a oni pak budou pouze přidávat plyn, nebo brzdit ... Jelikož budou tahat jednou páčku "tři péra", tak to udělám jako tkový malý mechnický "posilovač". S umístěním jsem si hlavu moc nelámal - mezi zadní částí a rámem se vyskytnul takový "akorát" prostor. Na fotkách je vidět přepákování pro zadní brzdu. Přední zatím ještě nemám.

Přepákování, zatím pouze pro zadní brzdu

... a hurá na další část   >>>