Páčka plynu

Tak jsem se včera vrhnul na jednu takovou srandu, kterou před sebou tlačím (v duchu) už pěkně dlouho. Ano, je to páčka ovládání plynu. Ta tam prostě bude muset být, a s tím nic nenadělám. Původně jsem uvažoval, že bych jí tam nedal a použil klasickou otočnou rukověť, ale cosi mi pořád říkalo "Proč to tam asi všichni výrobci dávají...?". Až mě to napadlo - jak budu dětem vysvětlovat, že mají "pustit plyn"? To akorát pustí řidítka a bude ... ne, prostě taky udělám páčku.

Jedná se o to, aby se dalo použít originál plynové lanko. Je to Babetťácký motor, tak tam bude origo lanko. Přeci když se přetrhne, nebudu vyrábět nějaké speciální. Co se týče funkce to znamená, aby páčka byla schopna povytáhnout lanko z bowdenu o 10 mm. Alespoň tolik jsem naměřil ... Těžko popisovat, jak je to udělané. Asi nejvíc, jako vždy, řeknou fotky... :o).

Detail plynové páčky

 

Benzínový kohout

Protože mám jinou nádrž - umělohmotnou, tak vyvstal problém, jak zavírat benzín. Originál kohout z Babetty totiž postrádá možnost systému "hadička-hadička", prostě se přišroubuje na nádrž a teprve odtok je řešen hadičkou. Tak jsem dumal, jak to udělat a nakonec se to povedlo. Upravil jsem originál kohout tak, aby šel i přívod připojit přes hadičku.

Detail benzínového kohoutu

 

Tlumič sání

Tady jsem měl připraveny dvě varianty. První, vyrobit celý tlumič sání podle výpočtu, a druhou, použít část originálního vedení. Spočítal jsem první variantu, ale nakonec jsem se rozhodl jí nepoužít. Pokud byste měli někdo zájem jí dělat, mohu vám poskytnout nákres. Jedná se o plechovou krabičku 40x40x50mm.

Varianta dvě: použil jsem hliníkový tlumič, který je na Babettě přišroubován přímo na rám, a to pod krk řízení. Má osazení, které umožňuje montáž na trubku o průměru cca 42mm. Toto osazení jsem uzpůsobil, aby bylo možno tlumič přišroubovat na rovnou plochu. A pak už jen udělat z plocháče 40mm širokého onu "plochu". Do něj vyvrtat díru o průměru 20mm a do ní zavařit tenkostěnou konstrukční trubku, nařezanou a ohnutou do úhlu cca 90 stupňů. Vyvrtat dvě díry a vytočit do nich M6 závit. Viz foto.

Detail sání pod sedadlem

 

Zadní světla

Požadavek na parkovací světla je ten, aby to žralo co nejméně - takže jsem zvolil provedení LED (více o elektro-parametrech v "elektru". Udělal jsem malej tišťák, aby se tam diody neklimbaly a nějak to vypadalo a taky aby se to dalo nějak kloudně poskládat do malé krabičky od zkušebního vzorku krému Dove :o). Původně jsem nevěděl do čeho je vestavím, ale náhoda tomu chtěla a v naší domácnosti se objevily prázdné krabičky od výše uvedeného krému, a to jak v malém zkušebním, tak velkém plnohodnotném 300ml balení. A bylo rozhodnuto :o). Vše ostatní by mělo být patrno z fotek...

Jak to vypadá vevnitř  Jaká je asi velikost  Ja to přidělám na čtyřkolku  Svítí, nesvítí, ...  A takhle to bude svítit dozadu 

 

Přední světla

Přední světlomety se sestávají z parkovacích a potkávacích světel. Požadavek na parkovací světla je stejný jako u zadních světel, takže jsem zvolil i stejne provedení - LED (více o elektro-parametrech v "elektru". Potkávací světla mají zase za úkol razumně posvítit na cestu v případě jízdy za tmy, takže těm je dovoleno trochu "baštit" :o). Nakonec po váhání a výběrech jsem zvolil halogenové bodovky, které se používají do stropních podhledů - 12V/20W do každého světlometu.

Usadil jsem opět 3 LED (tentokráte však bílé) na malej tišťák, aby se tam diody neklimbaly a nějak to vypadalo. Pak jsem naohýbal pár plíšků (a plechů), a to celé se snažil nacpat do už o něco větší krabičky od krému Dove (300ml). Na jeden plech jsem přišrouboval "objímku" na halogenovou bodovku, na druhý "tišťák" s diodama. Vše ostatní by mělo být patrno z fotek...

A tohle je vysledek ... bez čelního krytu... ... s krytem ...  ... a ze předu 

 

Čep řízení

Původní verze čepu řízení nebyla dostatečně trvalým řešením, protože se vymačkával šroub, který byl použit jako čep. Pokud bych dal pouze pevnější čep, vymačkávala by se zase tenkostěnná trubka, ze které jsou osy udělány. Takže to chtělo promyšleněnjší řešení, a to se snad povedlo. Do vnitřní trubky jsem vevařil ocelovou kulatinu (průměr 16mm) a na vnější jsem nechal udělat "svorník". A skrz to vede pevnostní šroub.

Spojení os řidítek a řízení